Konstutställning i Järna
I skoaffärens fönster. I hälsokostens. Hos frissan. I videoaffärens. I några bankfönster. Ja, nästan överallt i Järna centrums skyltfönster visas konst.Det är helt enkelt ett gigantiskt utomhusgalleri, som tornar upp sig i Järna Kulturnatt. Här och där har också några matställen upplåtit sina väggar inomhus till den lokala konsten.
Och galleriet är välbesökt, trots att vinden är kall.
Totalt ställer 35 lokala konstnärer ut- i olika tekniker – och inte bara under Kulturnatten utan hela den kommande veckan.
I alla konstfönstren blir konsten ett lyft för den vanliga skyltningen – förstås – men det verkar inte alla affärsinnehavare ha förstått. ICA till exempel skyltar med sina extraprissolitärer och av bankerna är det bara Swedbank som har förstått vitsen med att vara en del av jättegalleriet.
Det här är en suverän idé för en kulturnatt, tycker jag och hoppas att Södertälje Centrumförening tänder på den och uppvaktar Södertälje Konstnärskrets inför nästa kulturnatt i den norra delen av kommunen.
Text: Margareta Lithén
Foto: Göran G. Johansson
Här hänger alla konstnärerna veckan ut:
- Weleda – Marius Gran Wahl
- Lavendel – Ingmari Berglund
- Hansen & Co – Lars Bjursell
- Sko-Lizz – Mia Milene
- Lilla Maräng – Eleonore Ryding
- Järna Salongen – Malin Johansson
- Järna Blomsterhandel – Eva Karin Planman
- Järna Sushi – Satu Bjursell
- Swedbank – Kristoffer Laurén
- Amazing Recycling – Iris Van Hees
- Reko Hälsokost – Helena Wätte
- Salong Thorberg – Frida Laine
- Järna Videohandel Janina Magnusson
- Grekisk Taverna Regina Beyer
- PRO / ABF – Akilles-gruppen
- Marin – Marin Hemmingsson
- Room For Yoga – Petra Kalla
- Malin Hedenäs – Sofia Kronqvist
- Åsgatan 2 – Iris Van Hees
- Futurum – Harry Huhtanen, Simon Morgan Giaretta, Evelyn Cerda Vargas, Astrid Wesström, Peter Stridh, Elisabeth Cardell
- Gula Villan – Ellen Molnia, Tekla Guldklimp, Zakarias Samad, Erik Norlin, Lucinda Illernäs
- Draknyckeln – Johan Stefansson
- Lite Överallt – Daniel Lucid
Margareta Lithén
Margareta Lithén kom till Södertälje som fyraåring. Efter Journalisthögskolan jobb på bl a Norrbottens-Kuriren och Sydöstra Sveriges Dagblad, Radio Södertälje och som frilans. Margareta är också sångerska och har framträtt med några visprogram i Södertälje med ganska vid omnejd.
Föregående artikel Kulturens värde i stadshuset
Nästa artikel Charmig Michael Goj värmde i Gula Villan